Didim.gen.tr'ye Hoşgeldiniz!

Didim Akbük

Akbük, Didim Bölgesinde Emlak Piyasasının yükselen yıldızı olmaya aday. Havası, Denizi, Planlı yerleşimiyle dikkat çeken Akbükte Liman ve tarihi yerleri de unutmamak gerek.
Saplı ada, Sahte cennet, Kazıklı Koyu belli başlı yerleşimler. Akbük sırtlarından Iasos ve sonrasında Bodrum'a da giden bir asfalt yol da var. Oldukça sessiz oluşuyla dikkat çeken bu yol orman ve pek çok irili ufaklı yerleşimin içinden geçiyor.


Akbük'e gitmek için pek çok alternatifiniz var. İzmir istikametinden gelenler Söke ovasını dümdüz geçtikten sonra altından Menderes nehrinin Aktığı son köprünün bitiminde Didim TabelalarınDidim Akbükı göreceklerdir. Köprüyü geçerken sol tarafta kalan D.S.İ'nin balon barajı ve Akyeniköy Belediyesinin heykelli çevre düzenlemesi, restoranlar, hediyelik eşya satanlar ve bir de Trabzon ekmeği fırını bulunan bu yol kavşağı yerel halk tarafından Akyeniköy Dalyanı olarak da bilinir. Buradaki restoranlarda güveç, kurufasulye, pilav gibi ev yemeklerini bulabileceğiniz gibi; gözleme çeşitleri de yapan daha küçük kafeler de mevcut. Akyeniköy Dalyanı eskiye göre daha iyi bir aydınlatmaya ve yaz aylarında sabaha kadar açık büfe vb. mekanlara sahip. Buradan sağa (İzmir istikametinden gelenler için) dönerseniz Didim'e; oradan da Didim üzerinden Akbük'e geçebilirsiniz. Fakat en kestirmesi; Didim'e dönmeden Bodrum yoluna devam edip Sağ tarafta bir petrol istasyonunu bırakıp yokuşu çıkınca yine sağ tarafta irili ufaklı tabelalarıyla Akbük yol sapağına devam etmek olacaktır.

Bu yokuşun bitimindeki tabelalardan Sağa dönüp devam ettiğinizde (İzmir istikametinden gelenler için tekrar) yolun en sonunda Akbük var. Akbuk genel olarak bu bölgeyi de tanımlar. Önce Didim yol sapağı çıkacak karşınıza ve bu üç yol ayrımında bir petrol istasyonu...
Ardından Didim'e bağlı FevziPaşa mahallesine paralel uzanan Sahte Cennet... Akbük'ün en güzel köşelerinden...
Devamında Caprice Hotel'e (Kapris Otel) kadar uzanan büyük oteller kervanı ve Saplı ada, Devam edince en son ulaştığınız Akbük merkez ve onun devamında bir tatil köyü, Bozbük, Kazıklı Koyu...
Yüzlerce yapı kooperatifi kervanına yerli yabancı pek çok yıl boyu buralarda kalmak niyetiyle yerleşenleri hesaba katarsak; Akbük eskisi kadar tenha değil.

Ek Bilgi: Bodrum yolunda Bafa gölünün bitiminde Selimiye'yi bağlayan bir Tünel vardır (Karacabel Tüneli). Bu tünel onarım gördüğü vakitlerde sizi Bodrum'a ulaştıracak tek geçit, Akbük sırtlarından tırmanan orman yolunun Kıyıkışlacık (İassos) etabıdır.
ÇupraYol düzgün durumda ve havaalanına daha kısa mesafede olmasına karşın dağ yolu oluşu sebebiyle fazla tercih edilmeyen ıssız sayılabilecek bir yoldur. Vahşi doğayı sevenler bu yolu deneyebilirler. Fakat dikkat edilmesi gereken bir diğer konu da yön tabelalarının yeterli olmadığı yönündedir denilebilir.
İrili ufaklı yüzlerce site tabelasına aldırmaksızın asfaltı takip edince bir ara kaybolduğunuz hissine kapılabilirsiniz. Aldırmadan asfaltı devam edince Kıyıkışlacık ve Bodrum Havaalanına yakın bir yerdeki bir Kavşağa ulaşan yolun sonu... İassosta deniz kenarındaki balıkçı restoranlarında dinlenebilirsiniz. İassos yada Kıyıkışlacık aynı zamanda Altınkum merkezli çıkılan pek çok Jeep safarinin öğle yemeği molası...